Cookie settings

We use several types of cookies on this website to provide you with an optimal online experience, to increase the user-friendliness of our portal and to constantly improve our communication with you. You can decide which categories you want to allow and which you do not want to allow (see "Custom settings" for more information).
Name Usage Duration
privacylayerStatus Agreement Cookie hint1 year
vote_*Saving the tuning state to a videoJanuary 2038
Name Usage Duration
_gaGoogle Analytics2 years
_gidGoogle Analytics1 day
_gatGoogle Analytics1 minute
_galiGoogle Analytics30 seconds

Watchlist

You have the following 0 movies on your watchlist

Menu
26th International Film Festival

for Children and Young Audience

9 – 16 OCT 2021

Winners


Congratulations!

Winners 2020


SLM Top Award
MOON ROCK FOR MONDAY
Australia | 2020 | Direction: Kurt Martin

Chemnitz Award
MY LITTLE SISTER
Russia | 2019 | Direction: Alexander Galibin

European Children's Film Award by the Saxon Ministry of Culture
TRIPLE TROUBLE
Poland | 2020 | Direction: Marta Karwowska

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
LEOPOLD PALLUA + ROSA ZANT in OSKAR & LILLI - WHERE NO ONE KNOWS US
Austria | 2020

MDR Special Award
SISTERS: THE SUMMER WE FOUND OUR SUPERPOWERS
Norway | 2020 | Direction: Silje Salomonsen, Aril Østin Ommundsen

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
INTO THE BEAT
Germany | 2020 | Direction: Stefan Westerwelle

DEFA Foundation Award
NOTHING MORE PERFECT
Germany | 2020 | Direction: Teresa Hoerl

Award of the Kids Jury
PIRATES DOWN THE STREET
Netherlands | 2020 | Direction: Pim van Hoeve

Award of the Junior Jury
THE BLACK MILL
Poland | 2020 | Direction: Mariusz Palej

Award of the Youth Jury
THE PROMISE OF PISA
Netherlands, Belgium | 2019 | Direction: Norbert ter Hall

Animated Feature Film Award
CALAMITY, A CHILDHOOD OF MARTHA JANE CANNARY
France, Denmark | 2020 | Direction: Rémi Chayé

Club of Festivals Children
MEZQUITE'S HEART
Mexico | 2019 | Direction: Ana Laura Calderón

Club of Festivals Junior
THE CLUB OF UGLY CHILDREN
Netherlands | 2019 | Direction: Jonathan Elbers

Club of Festivals Youth
LOLA
France | 2019 | Direction: Laurent Micheli

Award of the ECFA Jury
MY LITTLE SISTER
Russia | 2019 | Direction: Alexander Galibin

Award of the FIPRESCI Jury
MOON ROCK FOR MONDAY
Australia | 2020 | Direction: Kurt Martin

Award of the Ecumenical Jury
THE PRINCE'S VOYAGE
France | 2020 | Direction: Jean-François Laguinie, Xavier Picard

Audience Award
SOUNDTRACK TO SIXTEEN
UK | 2020 | Direction: Hillary Shakespeare

Audience Award Filmpalast Astoria Zwickau
THE FANTASTIC JOURNEY OF MARGOT & MARGUERITE
France | 2019 | Direction: Pierre Coré

Short Film Award National
TO ANNA
Germany | 2020 | Direction: Denise Riedmayr

Short Film Award International
PUSSY BOO
France | 2020 | Direction: Remi Parisse

Short Film Award Animation National
HEAVINESS
Germany | 2019 | Direction: Matisse Gonzalez

Short Film Award Animation International
WARM STAR
RUSSIA | 2020 | Direction: Anna Kuzina

Winners 2019


SLM Top Award
OF LOVES AND LIES
France, Belgium | 2019 | Direction: Julien Rappeneau

Chemnitz Award
BORI
South Korea | 2018 | Direction: Jinyu Kim

European Children's Film Award by the Saxon Ministry of Culture
PHANTOM OWL FOREST
Estonia | 2018 | Direction: AnuAun

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
PAULA RITS in "PHANTOM OWL FOREST"
Estonia | 2018

MDR Special Award
SPREAD YOUR WINGS
France | 2019 | Direction: Nicolas Vanier

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
TOO FAR AWAY
Germany | 2019 | Direction: Sarah Winkenstette

DEFA Foundation Award
SWIMMING
Germany | 2018 | Direction: Luzie Loose

Award of the Junior Jury
THE LEGEND OF THE CHRISTMAS WITCH
Italy, Spain | 2018 | Direction: Michele Soavi

Award of the Youth Jury
BROKEN MIRRORS
Israel | 2018 | Direction: Imri Matalon, Aviad Givon

Animated Feature Film Award
MUZBALAK
Kazakhstan | 2018 | Direction: Turdybek Maidan, Tilek Toleugazy

Short Film Award National
SAVEGAME
Germany | 2019 | Direction: Diana Kaiser

Short Film Award International
TRACES
Belgium | 2018 | Direction: Sébastien Pins

Short Film Award Animation National
NEST
Germany | 2019 | Direction: Sonja Rohleder

Short Film Award Animation International
HORS PISTE
France | 2018 | Direction: Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert, Oscar Mallet

Award of the ECFA Jury
SPREAD YOUR WINGS
France | 2019 | Direction: Nicolas Vanier

Award of the FIPRESCI Jury
PHANTOM OWL FOREST
Estonia | 2018 | Direction: Anu Aun

Award of the Ecumenical Jury
TOO FAR AWAY
Germany | 2019 | Direction: Sarah Winkenstette

Fair Play Award
PAPICHA
Algeria, France, Morocco, Qatar | 2018 | Direction: Mounia Meddour

Audience Award
BORI
South Korea | 2018 | Direction: Jinyu Kim

Audience Award Filmpalast Astoria Zwickau
GIANT LITTLE ONES
Canada | 2018 | Direction: Keith Behrman

 

Winners 2018


SLM Top Award
MEERKAT MOONSHIP
South Africa | 2017 | Direction: Hanneke Schutte

Award of the City of Chemnitz
THE FALCONS
Iceland  | 2018 | Direction: Bragi Thor Hinriksson

European Children's Film Award of the Saxon State Minister for Arts
PAHUNA – THE LITTLE VISITORS
India | 2017 | Direction: Paakhi A. Tyrewala

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
TATHASTU in "HALKAA"
India | 2017

MDR Special Award
THE THIRD WISH
Czech Republic, Slovakia | 2017 | Direction: Vít Karas

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
SUPA MODO
Germany, Kenya | 2017 | Direction: Likarion Wainaina

DEFA Foundation Award
SUPA MODO
Germany, Kenya | 2017 | Direction: Likarion Wainaina

Junior Film Award
THE STRONGHOLD
Ukraine | 2017 | Direction: Juri Kowaljow

Youth Film Award
FIND THIS DUMB LITTLE BITCH AND THROW HER INTO THE RIVER
Netherlands | 2017 | Direction: Ben Brand

Animated Film Award
CAPTAIN MORTEN AND THE SPIDER QUEEN
Estonia, Great Britain, Ireland, Belgium | 2018 | Direction: Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt

Short Film Award National
THE MANDARIN TREE
Germany | 2017 | Direction: Cengiz Akaygün

Short Film Award International
FISH
Spain | 2017 | Direction: Javier Quintas

Animated Short Film Award National
LION
Germany | 2017 | Direction: Julia Ocker

Animated Short Film Award International
TWEET-TWEET
Russia | 2018 | Direction: Shanna Bekmambetowa

ECFA Award
MATTI AND SAMI AND THE THREE BIGGEST MISTAKES IN THE UNIVERSE
Germany | 2017 | Direction: Stefan Westerwelle

FIPRESCI Award
MEERKAT MOONSHIP
South Africa | 2017 | Direction: Hanneke Schutte

Ecumenical Award
THE BREADWINNER
Ireland, Canada, Luxembourgl | 2017 | Direction: Nora Twomey

Lichtenauer Audience Award
STOP THE HORNED VIKINGS!
Russia | 2018 | Direction: Ilja Belostozki (Belostotsky)

Audience Award Filmpalast Astoria Zwickau
THAT’S LIFE
Italy | 2018 | Direction: Francesca Mazzoleni

Winners 2017


SLM Top Award
JUST CHARLIE
Great Britain | 2016 | Direction: Rebekah Fortune

Award of the City of Chemnitz
LITTLE SPIROU
France | 2017 | Direction: Nicolas Bary

European Children's Film Award of the Saxon State Minister for Arts
ZIP & ZAP AND THE CAPTAIN'S ISLAND
Spain | 2016 | Direction: Oskar Santos

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
JULIAN RAS in "HOTEL TRUE LOVE"
Netherlands, Germany | 2017

MDR Special Award
HEARTSTRINGS
France | 2016 | Direction: Michel Boujenah

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
THE LEGEND OF TIMM THALER OR THE BOY WHO SOLD HIS LAUGHTER
Germany | 2016 | Direction: Andreas Dresen

DEFA Foundation Award
AXOLOTL OVERKILL
Germany | 2017 | Direction: Helene Hegemann

Junior Film Award
JUST CHARLIE
Great Britain | 2016 | Direction: Rebekah Fortune

Youth Film Award
CANOLA
South Korea | 2016 | Direction: Chang

Animated Film Award
FANTASTIC JOURNEY TO OZ
Russia | 2017 | Direction: Fjdor Dmitriew, Darina Schmidt, Wladimir Toroptschin

Short Film Award National
THE MECHANISM OR: HOW TO TAKE CARE OF YOURSELF
Germany | 2017 | Direction: Michael Chlebusch

Short Film Award International
BÚI
Iceland | 2016 | Direction: Inga Lísa Middleton

Animated Short Film Award National
HURRY UP, HEROLD!
Germany | 2016 | Direction: Francie Liebschner

Animated Short Film Award International
SPIDER WEB
Russia | 2016 | Direction: Natalja Tschernyschewa

ECFA Award
MOUNTAIN MIRACLE - AN UNEXPECTED FRIENDSHIP
Germany, Italy | 2017 | Direction: Tobias Wiemann

FIPRESCI Award
COLOURS OF INNOCENCE
India | 2016 | Direction: Manas Mukul Pal

Ecumenical Award
ON WHEELS
Brazil | 2017 | Direction: Mauro D´Addio

Lichtenauer Audience Award
BEHIND THE BLUE DOOR
Poland | 2016 | Direction: Mariusz Palej

Winners 2016


SLM Top Award
YELLOW FLOWERS ON THE GREEN GRASS
Vietnam | 2015 | Direction: Victor Vu

Award of the City of Chemnitz
BURALLO RIDER
Thailand, USA | 2015 | Direction: Joel Soisson

European Children's Film Award of the Saxon State Minister for Arts
CROWN PRINCE
Czech Republic | 2015 | Direction: Karel Janák

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
THINH VINH in "YELLOW FLOWERS ON THE GREEN GRASS"
Vietnam | 2015

MDR Special Award
COME ALONG
Slovenia | 2016 | Direction: Igor Sterk

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
AT EYE LEVEL
Germany | 2016 | Direction: Evi Goldbrunner, Joachim Dollhopf

DEFA Foundation Award
UNDER THE SAND - THE PROMISE OF FREEDOM (LAND OF MINE)
Germany, Denmark | 2015 | Direction: Martin Zandvliet

Junior Film Award
HUNT FOR THE WILDERPEOPLE
New Zealand | 2016 | Direction: Taika Waititi

Youth Film Award
MY NAME IS EMILY
Ireland | 2015 | Direction: Simon Fitzmaurice

Animated Film Award
LONGWAY NORTH (ALSO: LONG WAY NORTH)
Denmark, France | 2015 | Direction: Rémi Chayé

Short Film Award
SNOWMAN
Norway | 2015 | Direction: Iain Forbes

ECFA Award
THE CHILDREN OF CHANCE
France | 2016 | Direction: Malik Chibane

FIPRESCI Award
THE EAGLE HUNTRESS
USA | 2016 | Direction: Otto Bell

Ecumenical Award
HUNT FOR THE WILDERPEOPLE
New Zealand | 2016 | Direction: Taika Waititi

Fair Play Award
LENALOVE
Germany | 2016 | Direction: Florian Gaag

Lichtenauer Audience Award
JILL AND JOY'S WINTER
Finland | 2015 | Direction: Saara Cantell

Lifetime Achievement Award
HERRMANN ZSCHOCHE – Screenwriter and Director

Winners 2015


Top Award of Chemnitz and SLM
ENCLAVE
Germany, Serbia | 2015 | Direction: Goran Radovanović

European Children's Film Award of the Saxon State Minister for Arts
PAW
Hungary | 2015 | Direction: Róbert Adrian Pejó

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
FÉLIX BOSSUET in "BELLE AND SÉBASTIEN, THE ADVENTURE CONTINUES"
France | 2015

MDR Special Award
BIRDS OF PASSAGE
Belgium, France | 2015 | Direction: Olivier Ringer

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
SANCTUARY
Germany | 2014 | Direction: Marc Brummund

DEFA Foundation Award
WE ARE YOUNG. WE ARE STRONG
Germany | 2014 | Direction: Burhan Qurbani

Junior Film Award
LABYRINTHUS
Belgium | 2014 | Direction: Douglas Boswell

Youth Film Award
YOUNG TIGER
France | 2014 | Direction: Cyprien Vial

Animated Film Award
THE LITTLE MAN
Czech Republic, Slovakia | 2015 | Direction: Radek Beran

Short Film Award
MY STUFFED GRANNY
Great Britain, Greece | 2014 | Direction: Effie Pappa

ECFA Award
ENCLAVE
Germany, Serbia | 2015 | Direction: Goran Radovanović

FIPRESCI Award
ENCLAVE
Germany, Serbia | 2015 | Direction: Goran Radovanović

Fair Play Award
SANCTUARY
Germany | 2014 | Direction: Marc Brummund

Lichtenauer Audience Award
THE SECRET SOCIETY OF SOUPTOWN
Estonia, Finland | 2015 | Direction: Margus Paju

Lifetime Achievement Award
GERT KASPAR MÜNTEFERING – Inventor of "The Show with the Mouse" ("Die Sendung mit der Maus")

Winners 2014


Chemnitz and MDR Top Award 
CASPER AND EMMA'S WINTER VACATION
Norway | 2014 | Direction: Arne Lindtner Naess

European Children's Film Award of the Saxon State Minister for Arts
RICKY RAPPER AND SLICK LEONARD
Finland | 2014 | Direction: Timo Koivusalo

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
SAMUEL SHIPWAY in "RICKY RAPPER AND SLICK LEONARD"
Finland | 2014

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
THE PASTA DETECTIVES
Germany | 2014 | Direction: Neele Leana Vollmar

DEFA Foundation Award
ZURICH
Germany | 2013 | Direction: Frederik Steiner

Junior Film Award
BEHAVIOR
Cuba | 2014 | Direction: Ernesto Daranas Serrano

Top Award Junior Film Competition
COUNTING DREAMS
India | 2014 | Direction: Amole Gupte

Youth Film Award
HAN GONG-JU
South Korea | 2013 | Direction: Lee Su-Jin

National Short and Animated Film Award
LOOKS
Germany | 2014 | Direction: Susann Hoffmann

ECFA Award
GIRLHOOD
France | 2014 | Direction: Céline Sciamma

FIPRESCI Award
BEHAVIOR
Cuba | 2014 | Direction: Ernesto Daranas Serrano

Fair Play Award
ONE NIGHT IN OSLO
Norway | 2014 | Direction: Eirik Svensson

Lichtenauer Audience Award
DO NOT FORGET ME
Uzbekistan | 2013 | Direction: Kamara Kamalova

Lifetime Achievement Award
AREND AGTHE – Director and Producer of  "Hen in a Boat" ("Flussfahrt mit Huhn")

Winners 2013


Chemnitz Top Award
MIKE SAYS GOODBYE!
Netherlands | 2012 | Direction: Maria Peters

European Children's Film Award
MONTH'S RULERS
Czech Republic | 2012 | Direction: Karel Janák

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
MAAS BRONKHUYZEN in "MIKE SAYS GOODBYE!"
Netherlands | 2012

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
BROKEN GLASS PARK
Germany | 2013 | Direction: Bettina Blümner

DEFA Foundation Award
BREAKING HORIZONS
Germany | 2012 | Direction: Pola Beck

Junior Film Award
THE PEEWEES: THE WINTER THAT CHANGED MY LIFE
Canada | 2012 | Direction: Éric Tessier

Top Award Junior Film Competition
THE PEEWEES: THE WINTER THAT CHANGED MY LIFE
Canada | 2012 | Direction: Éric Tessier

Youth Film Award
REGRET!
Netherlands | 2013 | Direction: Dave Schram

International Short and Animated Film Award
GOODBYE MISTER DE VRIES
Netherlands | 2012 | Direction: Mascha Halberstad

National Short and Animated Film Award
KRAKE
Germany | 2012 | Direction: Regina Welker

ECFA Award
ASPHALT PLAYGROUND
France | 2012 | Direction: Julien Abraham

FIPRESCI Award
THE BLUE APPLE TREE
Venezuela | 2012 | Direction: Olegario Barrera

Fair Play Award
REGRET!
Netherlands | 2013 | Direction: Dave Schram

Lichtenauer Audience Award
THE LITTLE GHOST
Switzerland, Germany | 2013 | Direction: Alain Gsponer

Lifetime Achievement Award
THILO GRAF ROTHKIRCH – Director and Producer of  "The Little Polar Bear" ("Der kleine Eisbär")

Winners 2012


Chemnitz Top Award
COME ON, EDDY!
Belgium, Luxemburg, Netherlands | 2012 | Direction: Gert Embrechts

European Children's Film Award
ALFIE THE LITTLE WEREWOLF
Belgium, Netherlands | 2011 | Direction: Joram Lürsen

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
JELTE BLOMMAERT in "COME ON, EDDY!"
Belgium, Luxemburg, Netherlands | 2012

Children's and Youth Film Award of the Goethe-Institut
THE FOSTER BOY
Switzerland, Germany | 2011 | Direction: Markus Imboden

DEFA Foundation Award
FORTRESS
Germany | 2011 | Direction: Kirsi Marie Liimatainen

Junior Film Award
STARRY STARRY NIGHT
Hong Kong, Taiwan (Republic of China), China | 20111 | Direction: Tom Shu-Yu Lin

Top Award Junior Film Competition
STARRY STARRY NIGHT
Hong Kong, Taiwan (Republic of China), China | 20111 | Direction: Tom Shu-Yu Lin

Youth Film Award
FURIOUS
Netherlands | 2011 | Direction: Dave Schram

International Short and Animated Film Award
TEMPORARY
Lithuania | 2011 | Direc: Jurate Samulionyte

National Short and Animated Film Award
MR. NIGHTMARE AND THE BLESSINGS OF PROGRESS
Germany | 2011 | Direction: Schwarwel

ECFA Award
THE SECRET
Denmark | 2011 | Direction: Morten Køhlert

Fair Play Award
SOMEONE LIKE HIM
Germany | 2011 | Direction: Anja Jacobs

Lichtenauer Audience Award
KIWI FLYER
New Zealand | 2012 | Direction: Tony Simpson

Lifetime Achievement Award
GOJKO MITIĆ – Actor

Winners 2011


Chemnitz Top Award
CHUBBY DRUMS
Netherlands | 2010 | Direction: Arne Toonen

European Children's Film Award
CHUBBY DRUMS
Netherlands | 2010 | Direction: Arne Toonen

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
PARTHO GUPTE in "STANLEY'S TIFFIN BOX"
India | 2011

DEFA Foundation Award
MONIKA
Germany | 2011 | Direction: Christian Werner

Junior Film Award
NICOSTRATOS THE PELICAN
France | 2010 | Direction: Olivier Horlait

Top Award Junior Film Competition
FRISSON DES COLLINES
Canada | 2011 | Direction: Richard Roy

Youth Film Award
I LOVE YOU VERY SO MUCH
France | 2010 | Direction: Philippe Locquet

Animated Film Award
THE SEVENTH RAVEN
Germany | 2011 | Direction: Jörg Herrmann

Short Film Award
THE ICEFISHER
Germany | 2010 | Direction: Anna Montanya

National Short Film Award
PRECISE PETER
Germany | 2010 | Direction: Martin Schmidt

ECFA Award
SOME DOGS BITE
Great Britain | 2010 | Direction: Marc Munden

Lichtenauer Audience Award
SPUD
South Africa | 2010 | Direction: Donovan Marsh

Lifetime Achievement Award
GÜNTER MEYER – Actor, Director and Screenwriter

Winners 2010


Chemnitz Top Award
THE TWELFTH SUMMER
Russia | 2009 | Direction: Pawel Fattachutdinow

European Children's Film Award
ZOOMERS
Denmark | 2009 | Direction: Christian E. Christiansen

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
CAMILLE FELTON in "NOÉMIE, THE SECRET"
Canada | 2009

DEFA Foundation Award
THE DISPENSABLES
Germany | 2009 | Direction: Andreas Arnstedt

DEFA Foundation Award Short Film
POVERTY TELLS MANY STORIES
Germany | 2009 | Direction: Isabel Prahl

Junior Film Award
ALABAMA MOON
USA | 2010 | Direction: Tim McCanlies

Top Award Junior Film Competition
BEFORE THE WORLD ENDS
Brazil | 2010 | Direction: Ana Luiza Azevedo

Youth Film Award
THE BE ALL AND END ALL
Great Britain | 2009 | Direction: Bruce Webb

Animated Film Award
DUCK, DEATH AND THE TULIP
Germany | 2010 | Direction: Matthias Bruhn

Short Film Award
NINE AND A HALFS GOODBYE
Germany | 2010 | Direction: Halina Dyrschka

Fair Play Award
CLOSER THAN BLOOD
Germany | 2010 | Direction: Oliver Kienle

Lichtenauer Audience Award
SKELLIG
Great Britain | 2009 | Direction: Annabel Jankel

Lifetime Achievement Award
ZDENĔK MILER – Subscriber of the cartoon figure "The Little Mole" ("Der kleine Maulwurf")

Winners 2009


Chemnitz Top Award
FROGS & TOADS
Netherlands | 2009 | Direction: Simone van Dusseldorp

European Children's Film Award
BOOK OF MASTERS
Russia | 2009 | Direction: Vadim Sokolovsky

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
CHUN-KAI WU in "COLOURFUL MIND (CHILDRENS SKY)"
China | 2009

DEFA Foundation Award
NO FEAR
Germany | 2009 | Direction: Aelrun Goette

Junior Film Award
THROUGH A GLASS, DARKLY
Norway | 2008 | Direction: Jesper W. Nielsen

Top Award Junior Film Competition
THROUGH A GLASS, DARKLY
Norway | 2008 | Direction: Jesper W. Nielsen

Youth Film Award
THE CHILD AND THE ANGEL
Iran | 2009 | Direction: Masoud Naghashzadeh

Animated Film Award
MASHA AND THE BEAR - HOW THEY MET
Russia | 2009 | Direction: Denis Tscherwjatsow

Short Film Award
A BETTER LIFE
Spain |  2009 | Direction: Luis Fernández Reneo

Fair Play Award
NO FEAR
Germany | 2009 | Direction: Aelrun Goette

Lichtenauer Audience Award
PRODIGY
Canada | 2008 | Direction: William Fruet

Lifetime Achievemenet Award
CHRISTA UND HANS STROBEL – Editors of the trade journal "Kinder- und Jugendfilmkorrespondenz" (KJK)

Winners 2008


Chemnitz Top Award
HANDLEBAR MOUSTACHE
Iran | 2007 | Direction: Javad Ardakani

European Children's Film Award
STORMHEART
Finland | 2008 | Direction: Kaisa Rastimo

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
RONJA ARVILOMMI in "STORMHEART"
Finland | 2008

DEFA Foundation Award
OUTTA CONTROL!
Germany | 2008 | Direction: Nicole Weegmann

Junior Film Award
THE LETTER FOR THE KING
Germany, Netherlands | 2008 | Direction: Pieter Verhoeff

Top Award Junior Film Competition
THE LETTER FOR THE KING
Germany, Netherlands | 2008 | Direction: Pieter Verhoeff

Youth Film Award
LETTERS TO JENNY
Spain, Israel, Argentina | 2007 | Direction: Diego Fernandez Musiak

Animated Film Award
QUEST FOR A HEART - ROLLY AND ELF: INREDIBLE ADVENTURES
Germany, Finland, Great Britain, Russia | 2007 | Direction: Andrei Ignatenko, Pekka Lehtosaari

Short Film Award
MY ROBODAD
Germany | 2007 | Direction: Markus Dietrich

Fair Play Award
SWITCH
Norway | 2007 | Direction: Ole Martin Hafsmo

Lichtenauer Audience Award
ALICE, UPSIDE DOWN
France | 2007 | Direction: Sandy Tung

Lifetime Achievement Award
USCHI REICH – Producer

Winners 2007


Chemnitz Top Award
RED LIKE THE SKY
Italy | 2006 | Direction: Cristiano Bortone

European Children's Film Award
THE GAME BOYS
Brazil | 2006 | Direction: Antonio Carlos da Fontoura

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
LUCA CAPRIOTTI in "RED LIKE THE SKY"
Italy | 2006

DEFA Foundation Award
NEVERMORE
Germany | 2006 | Direction: Toke C. Hebbeln

Junior Film Award
THE PYE-DOG
Hong Kong | 2007 | Direction: Derek Kwok

Top Award Junior Film Competition
THAT SPECIAL SUMMER
Finland, Sweden | 2007 | Direction: Nanna Huolman

Youth Film Award
KEITH
USA | 2006 | Direction: Todd Kessler

Animated Film Award
LAVATORY - LOVE STORY
Russia | 2006 | Direction: Konstantin Bronsit

Short Film Award
THE PRESTIDIGITADOR
Spain | 2006 | Direction: Hugo Sanz

Fair Play Award
KEITH
USA | 2006 | Direction: Todd Kessler

Lichtenauer Audience Award
MAHARAL - THE SECRET OF THE TALISMAN
Czech Republic | 2007 | Direction: Pavel Jandourek

Lifetime Achievement Award
ROLF LOSANSKY – Defa-Director

Winners 2006


Chemnitz Top Award
GILLES
Belgium | 2005 | Direction: Jan Verheyens

European Children's Film Award
GILLES
Belgium | 2005 | Direction: Jan Verheyens

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
ILYA VAN MALDERGHEM in "GILLES"
Belgium | 2005

DEFA Foundation Award
PINGPONG
Germany | 2006 | Direction: Matthias Luthardt

Youth Film Award
THE RED ROBIN
Iran | 2006 | Direction: Parviz Sheikhtadi

Animated Film Award
THE TREE MUSKETEERS
Denmark, Great Britain, Latvia | 2006 | Direction: Janis Cimermanis, Gert Fredholm

Short Film Award
BROTHERS
Poland | 2005 | Direction: Andrzej Maleszka

Lichtenauer Audience Award
RUUDI
Germany, Estonia, Finland | 2006 | Direction: Katrin Laur

Lifetime Achievement Award
VÁCLAV VORLÍČEK – Director

Winners 2005


Chemnitz Top Award
VIVA CUBA
Cuba | 2005 | Direction: Juan Carlos Cremata Malberti

European Children's Film Award
DANIEL AND TEH SUPERDOGS
Canada, Great Britain | 2004 | Direction: André Melancon

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
MALÚ TARRAU in "VIVA CUBA"
Cuba | 2005

DEFA Foundation Award
OFF BEAT
Germany | 2004 | Direction: Hendrik Hölzemann

Youth Film Award
KUKTAU – SKY MOUNTAIN
Russia | 2004 | Direction: Ildar Jagafarow

Animated Film Award
DUCK UGLY
France, Ireland | 2004 | Direction: Deane Taylor, Emmanuel Klotz

Lichtenauer Audience Award
MICKYBO & ME
Australia, Great Britain, Ireland | 2004 | Direction: Terry Loane

Winners 2004


Chemnitz Top Award
MISA MI
Sweden | 2003 | Direction: Linus Torell

European Children's Film Award
THE BLUE BUTTERFLY
Canada, Great Britain | 2003 | Direction: Léa Pool

"Diamant" (bike of the Diamant Fahrradwerke GmbH) for the Best Children's Actor
KLARA DØVING in "FIA!"
Norway | 2003

DEFA Foundation Award
AM I SEXY?
Germany | 2004 | Direction: Katinka Feistl

CineStar Youth Film Award
BEAT THE DRUM
South Africa | 2003 | Direction: David Hickson

Lichtenauer Audience Award
MAX RULES
USA | 2004 | Direction: Robert Burke

Winners 2003


Chemnitz Top Award
WOLF SUMMER
Norway | 2003 | Direction: Peder Norlunder

CineStar Children's Film Award
WOLF SUMMER
Norway | 2003 | Direction: Peder Norlunder

European Children's Film Award
SECOND HAND CHILD (WHO KISSES AN LEGUAN?)
Germany | 2003 | Direction: Karola Hattop

Youth Film Award
OUTSIDE YOUR DOOR
Sweden | 2003 | Direction: Eric Donell, Martin Söder

Lichtenauer Audience Award
SECOND HAND CHILD (WHO KISSES AN LEGUAN?)
Germany | 2003 | Direction: Karola Hattop

Winners 2002


Chemnitz Top Award
LITTLE BIG GIRL
Denmark | 2002 | Direction: Morten Køhlert

Children's Film Award
ALIENS IN COLORADO
Czech Republic | 2002 | Direction: Karel Janák

CineStar Youth Film Award
BOILING POINT
Germany | 2002 | Direction: Heike Schober, René Zeuner

Lichtenauer Audience Award
ALIENS IN COLORADO
Czech Republic | 2002 | Direction: Karel Janák

Winners 2001


Chemnitz Top Award
IRIS
Italy | 2000 | Direction: Grimaldi Aurelio

CineStar Youth Film Award
THE SPRING OF LIFE
Czech Republick | 2000 | Direction: Milan Cieslar

"Freie Presse" Children's Film Award
PIXIE PANIC
Denmark | 2000 | Direction: Martin Miehe-Renard

Winners 2000


Audience Award
THOMAS THE FALCONER
Czech Republic, Germany, France, Hungary, Poland, Slovakia | 2000 | Direction: Václav Vorlicek